10 dobrych rad na jedenasty miesiąc życia dziecka

Brakuje Ci czasem pomysłów na zabawę z maluchem? W wieku prawie 1 roku ciekawych aktywności, które sprawią radość obojgu, jest coraz więcej!

  1. Budujcie wieżę z klocków – najlepiej dużych, drewnianych i kolorowych. Nie zdziw się, że najwięcej przyjemności sprawi maluchowi jej burzenie – to część dorastania!
  2. Oglądajcie i komentujcie wspólnie obrazki w książkach. Wybieraj specjalne wydania obrazkowe pełne ciekawych detali i wątków do rozwijania. Proś malucha o odnajdywanie konkretnych postaw czy przedmiotów.
  3. Ucz malucha jak szczeka piesek, miauczy kotek, burczy auto, itd. Naśladownictwo dźwięków jest pyszną i kształcącą zabawą!
  4. Pokazuj dziecku przeciwieństwa. Zimne/ciepłe, mokre/suche, puste/pełne, otwarte/zamknięte – to wszystko pojęcia, które można łatwo obrazować naocznymi przykładami. Te pierwsze eksperymenty doskonalą zmysły i logikę!
  5. Wymawiaj różne głoski i sylaby. Pozwól swojemu maluchowi zobaczyć je, usłyszeć i poczuć.
  6. Chowaj mu zabawki w różnych miejscach domu i zachęcaj go do wspólnych poszukiwań.
  7. Przygotuj maluchowi zabawki, które wprawiane w ruch wydają różne dźwięki.
  8. Tak jak dotąd, tańcz ze swoim dzieckiem. Trzymaj malucha na rękach, wsłuchujcie się razem w dźwięki, poruszaj się w rytmie muzyki. Jeśli piosenka jest skoczna, tańcz szybko, jeśli spokojna, zwolnij swoje ruchy. Zatrzymaj się, jeśli piosenka zamilknie. Pozwól mu również tańczyć samemu obok siebie!
  9. Mobilizuj malucha do samodzielnego poruszania się. Odważniej będzie pokonywał przestrzeń i radził sobie z siłą grawitacji, jeśli będzie to robił pod Twoją troskliwą opieką, a także, jeśli umiejętnie zainteresujesz go jakąś ciekawą zabawką. Najważniejsza jest motywacja do działania i oczywiście radość zabawy.
  10. Uczenie się mowy w tym okresie będzie znacznie łatwiejsze dla Twojego malucha jeśli, zwracając się do niego, będziesz wypowiadała proste i krótkie zdania np.„ Zuziu gdzie lala?
    –    Daj lalę mamusi,
    –    O! Tu jest lala! Gdzie lala ma oko? –tak, tu oko!
    –    Przytul lalę.
    –    Aaa, lala śpi…”

    Bardzo długie, wielokrotnie złożone Twoje wypowiedzi utrudniają maluchowi wyłuskanie ważnych słów i tworzenie z nich później jego własnych zdań. Pamiętaj! Proste komunikaty nie wymagają jednak nadużywania zdrobnień czy typowo niemowlęcych wyrażeń!

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki