Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies

Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Family Service

Urlop macierzyński 2013 / ZUS

Temat zawiera 7 odpowiedź, i ma 4 odpowiedź, ostatnio zaktualizowany przez Zdjęcie profilowe użytkownika ewelina8998 ewelina8998 1 rok, 4 miesięcy temu.

• Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe użytkownika ewelina8998
    ewelina8998
    Uczestnik

Hej dziewczyny. Mam pytanie. Moja umowa o pracę wygasa z dniem porodu czyli mniej wiecej 26 sierpnia i nie zostanie przedłużona. Jestem teraz na zwolnieniu więc pieniądze wypłaca mi ZUS. Jak to jest wtedy z urlopem macierzyńskim? Gdzie to trzeba zgłosić? Jaki jest wymiar tego urlopu czy jest na zasadach nowych że można mieć rok urlopu ? Pomóżcie !!

Zdjęcie profilowe użytkownika JuliaMama
    Julia Urbańska
    Uczestnik

no macierzynski ci sie normalnie nalezy bo umowa ci sie konczy PO ukonczeniu 3 miesiaca ciazy, tylko nie wiem czy maciezynski zglaszasz u pracodawcy czy w zus, ale napewno mozesz juz na nowych zasadach czyli jak chcesz od razu rok to masz 80 % a jak pol roku to 100 % i potem ewentualnie 60 :)

Zdjęcie profilowe użytkownika justynamz
    justynamz
    Uczestnik

Witam.Ewelino ja tez miałam umowę do dnia porodu i już skladalam dokumenty Zostałam szczesliwa mamusia 16lipca:-).Podanie o urlop macierzyński skladalam do ZUS masz na to14 dni po porodzie jeśli chcesz mieć płatne caly rok 80%bo oczywiście należy Ci się roczny macierzyński.Kadrowa z zakładu pracy donosila druk Z-3 zrobila tez ksero zaświadczenia o porodzie które wydaje szpital i ksero odpisu aktu urodzenia ale w zus przy składaniu i tak chcieli orginal aktu urodzenia.Życze szczęśliwego rozwiązania:-)

ewelina8998
    Uczestnik

dzięki za odpowiedź :) Bo czytam na stronach i się gubię :)

Zdjęcie profilowe użytkownika Luiza.B.
    Luiza.B.
    Uczestnik

Ewelino, jeśli jest to normalna umowa o pracę, to powinna być przedłużona do dnia porodu, bez względu na widzimisię pracodawcy, jeśli jest to umowa zlecenie i wygaśnie ona PRZED porodem, to bardzo mi przykro, ale nie należy się wtedy żaden urlop, zasiłek i wszystko co z tym związane. Byłam w takiej samej sytuacji, pracodawca nie miał obowiązku przedłużać mi umowy zlecenia i nie zrobił tego, umowa wygasła przed porodem i brzydko mówiąc zostałam z niczym – dodatkowo kadrowa mi wciskała, że wszystko mi się należy, teraz poważnie zastanawiam się nad Sądem Pracy. Jeśli masz taką właśnie umowę i da się dogadać to niech przedłużą umowę choćby o miesiąc, oni nie ponoszą kosztów, a ty będziesz mogła spokojnie zajmować się swoją pociechą. Aha! Jeśli Twoje ubezpieczenie jest tylko tym z ZUSu i nie ubezpiecza Cię nikt inny, to wygasa ono z dniem porodu, oczywiście jest to sytuacja w przypadku wygaśnięcia umowy.

ewelina8998
    Uczestnik

no ja akurat mam normalną umowę o pracę.

Zdjęcie profilowe użytkownika Luiza.B.
    Luiza.B.
    Uczestnik

Czyli w tym przypadku pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę do dnia porodu, tak jak masz, a jeśli chodzi o macierzyńskie i urlop i zasiłek, to się należy, po tej nowelizacji jaka miała w czerwcu jest to rok czasu, nie orientuję się jaki procent wypłacają, ale moja rada to dowiedz się jeszcze najlepiej w samym ZUSie – można nawet tylko zadzwonić, bo tam zgłaszasz poród i składasz wnioski o macierzyńskie. I koniecznie dowiedz się jak to jest z ubezpieczeniem zdrowotnym po ustaniu zatrudnienia, bo ono w tym przypadku wygasa z dniem porodu, który na szczęście jest bezpłatny i pobyt matki w szpitalu, jeśli karmi TYLKO piersią jest również bezpłatny, nawet jeśli nie jest ubezpieczona. Może Ciebie to nie do końca dotyczy, ale będę trąbiła gdzie mogę ponieważ ja nie wiedziałam, że tak jest i leżałam z dzieckiem ponad miesiąc w szpitalu, na szczęście wyszło jak wyszło. dobrze doradMam nadzieję, że dobrze doradziłam, pozdrawiam

ewelina8998
    Uczestnik

no z ubezpieczeniem muszę się wtedy koniecznie dowiedzieć bo nawet to mi nie przyszło do głowy :) dzięki za rady :)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.