Strona główna » Niemowlę » Rozwój dziecka » Pielęgnacja niemowlaka » Czy należy kąpać niemowlę codziennie?

Czy należy kąpać niemowlę codziennie?

kąpiel niemowlęcia

Istnieją dwie szkoły – jedna uważa, że kąpanie małych dzieci powinno odbywać się sporadyczne; inna optuje za codziennym rytuałem łazienkowym. Jak się w tym odnaleźć?

Świeżo upieczeni rodzice zwykle z trwogą myślą o pierwszych kąpielach dziecka. Delikatny, śliski noworodek, którego trzeba stale podtrzymywać pod główką, faktycznie nie jest najłatwiejszy w obsłudze. Z czasem my nabywamy praktyki, ale dziecko może z kolei nabyć awersji do wody. W efekcie wieczorny stres towarzyszy wielu rodzinom przez miesiące. Kuszące staje się więc pytanie, czy nie dałoby się go jakoś uniknąć…

Pierwsze kąpiele

Od lat powszechną praktyką jest kąpanie noworodka tuż po porodzie. Tłumaczy się to oczywistymi względami higienicznymi – maluszek pokryty bywa mazią płodową i krwią matki. Tym niemniej,  świeże badania naukowe coraz częściej wskazują na zasadność odsuwania w czasie w pierwszej kąpieli! Dwa niezależne studia z 2019 r. sugerują, że odłożenie kąpieli w szpitalu o 24-48 godzin wspiera proces karmienia piersią, ułatwia noworodkom utrzymanie temperatury ciała i pomaga prawidłowemu rozwojowi skóry! Naukowcy sugerują wręcz, że dłuższy kontakt z wodą płodową pozostałą na skórze maluszka przekłada się na wzmożony instynkt ssania!

Naturalnie, w warunkach szpitalnych nie zawsze możliwe jest odsunięcie tej pierwszej kąpieli. Po powrocie do domu jednak odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na rodzicach. I tak w pierwszym miesiącu życia, zwłaszcza dopóki nie odpadnie kikut pępowiny, noworodka nie należy myć częściej niż 1-2 na tydzień. Unikajmy w tym okresie zanurzania w wodzie, a zamiast tego w ramach potrzeb przemywajmy ciało dziecka mokrą myjką. Czasami mycie wymagane jest nawet 3 razy dziennie, jeśli maluszek ulewa lub mocno plami się mlekiem, ale ograniczajmy je wówczas tylko do miejsc faktycznie zabrudzonych.

Pamiętajmy! Nadmierna ekspozycja na wodę wrażliwej skóry noworodka pozbawia ją wilgoci i może pogarszać stany zapalne takie jak egzema. Paradoksalnie, niedostatecznie częste mycie skóry z egzemą również może zaostrzać je postać!

Kąpiele niemowlęcia od 1 do 3 miesiąca życia

We wczesnym okresie niemowlęctwa możemy już kąpać dziecko we wanience ze pełnym zanurzeniem ciałka (poza głową), ale większość ekspertów i tak poleca ograniczenie tego rytuału do 2-3 razy w tygodniu. Temperatura wody wanience nie powinna jednak przekraczać 37 stopni C, a temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż 21-22 stopni C! Cała kąpiel nie powinna też przekraczać 5 minut.

W inne dni po prostu obywamy nagie niemowlę myją z wodą i delikatnym środkiem myjącym, zwracając szczególną uwagę na główkę oraz okolice genitaliów. Alternatywnym sposobem kąpieli, który preferuje część rodziców i maluszków jest wspólne wejście pod prysznic. Ta metoda nie wysusza tak skóry, ale niemowlęciu oferuje stały dotyk i poczucie bezpieczeństwa w ramionach mamy.

Jak często kąpać starsze niemowlę?

Po ukończonym trzecim miesiącu życia możliwych scenariuszy kąpieli jest więcej. Polskie Towarzystwo Pediatryczne nie ustosunkowało się oficjalnie do tej sprawy, ale na przykład Amerykańska Akademia Pediatrów (AAP) zaleca utrzymanie regularności 3 kąpieli na tydzień do pierwszych urodzin dziecka! Głównym argumentem jest prewencja przesuszania skóry i ewentualnych jej konsekwencji, a także fakt, że większość dnia niemowlęta spędzają w domu i nie są tak aktywne jak ludzie dorośli.

Z drugiej strony, część lekarzy, psychologów dziecięcych oraz rodziców optuje jednak za opcją częstszej kąpieli starszych niemowląt wskazując na fakt, że intensywnie się one pocą, często są mocno przybrudzone jedzeniem oraz własnymi odchodami. Te ostatnie intensywnie podrażniają skórę prowadząc do zapaleń skóry, a czyszczenie „na sucho” stref okołopieluszkowych zwykle tylko pogarsza sprawę. Poza tym wskazuje się, że dla dużej liczby niemowląt codzienny, spodziewany rytuał ciepłej kąpieli i osuszania jest ważnym sygnałem nadejścia wieczoru i tym samym ułatwia zasypianie.

Jeśli więc dziecko wydaje się być zadowolone z kąpieli i nie cierpi na żadne poważne problemy skórne, które wymagałaby ograniczenia kontaktu z wodą, nie ma większych przeciwwskazań, aby nie kąpać go co drugi dzień, a czasem nawet codziennie! Kluczowe pozostaje oczywiście zachowanie odpowiedniej temperatury wody i czasu kąpieli, a także wykorzystanie delikatnych preparatów myjących oraz miękkich ręczników.

Inne dobre wskazówki na kąpiel niemowlęcia:

  • Poza wanienką można wykorzystywać również umywalkę oraz specjalne wiaderka do kąpieli małych dzieci; siedziska do wanienki nie są wskazane ze względu na fałszywe poczucie bezpieczeństwa;
  • Nigdy nie wolno zostawiać niemowlęcia w kąpieli nawet na chwilę samego;
  • Środki myjące należy stosować w najmniejszych możliwych dozach;
  • Warto wypróbować bezpłatne próbki do testowania, które pomogą ocenić tolerancję konkretnych kosmetyków przez nasze dziecko;
  • Stosując myjkę należy jak najdelikatniej przemywać skórę dziecka unikając tarcia;
  • Kąpiel warto urozmaicić zabawkami;
  • Po wyjęciu dziecka z wody należy je od razu otulić w ręcznik i delikatnie otrzeć;
  • Po kąpieli wskazane jest stosowanie kosmetyków nawilżających do skóry niemowlęcej!

 


Bibliografia:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20044438

https://www.jognn.org/article/S0884-2175(18)30391-5/fulltext

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30887671/

https://www.parents.com/baby/all-about-babies/heres-a-reason-to-skip-babys-bath-tonight/

https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/29-pielegnacja-noworodka/file

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki