Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies

Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Family Service

Liczenie ruchów płodu

Raz, dwa, trzy, ruszasz się Ty

Liczenie ruchów płodu

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy sensowne jest liczenie ruchów płodu? Badania naukowe na przestrzeni ostatnich 40 lat… czytaj dalej »

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy sensowne jest liczenie ruchów płodu? Badania naukowe na przestrzeni ostatnich 40 lat wykazały, że ruch płodowy jest najlepszym wskaźnikiem zdrowia Twojego maluszka.

Pierwsze wyczuwalne ruchy płodu pojawiają się między szesnastym a dwudziestym tygodniem ciąży. Na jakie ruchy powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę? Otóż ruchy takie jak „trzepotanie”, skręty, szturchnięcia, kopnięcia czy przeturlania oraz obroty powinny zwrócić naszą baczniejszą uwagę. Czkawki nie zaliczają się do ruchów płodowych. Obliczanie ruchów płodowych wykonuje się raz dziennie. Generalnie maluszki najbardziej aktywne są po jedzeniu, po aktywności fizycznej albo wieczorem, zatem należy wybrać jedną porę i wówczas te ruchy liczyć. :-) Przyjęło się, że podczas ciąży wysokiego ryzyka powinno się rozpocząć liczenie od 24. tygodnia ciąży. Natomiast podczas prawidłowej ciąży od 28 tygodnia. Jeśli prowadzimy systematyczną obserwację ruchów naszego dzidziusia, jesteśmy w stanie zidentyfikować potencjalne problemy z ciążą, ponieważ każde zmiany odbiegające od schematu mogą wymagać dalszej oceny przez lekarza prowadzącego zanim to wpłynie na puls dziecka.

Zatem jak liczyć?

Proponowane są różne sposoby zliczania ruchów dzidziusia. Amerykański College Położnictwa i Ginekologii (ACOG) rekomenduje zliczanie dziesięciu ruchów płodu. Zdrowy maluszek powinien wykonać 10 ruchów w mniej niż dwie godziny. 

Mimo wszystko ważne jest, aby pamiętać, iż obserwacja stanu zdrowia maleństwa poprzez liczenie jego ruchów nie powinna zakłócać codziennego życia, a tym bardziej nie może powodować u  przyszłej mamy stanu poddenerwowania. Obliczanie ruchów dziecka w łonie matki jest korzystne nie tylko z medycznego punktu widzenia, ale też pomaga przyszłym rodzicom nawiązać i wzmocnić więź z nienarodzonym jeszcze maleństwem.

Skomentuj

Imię

Przejdź do paska narzędzi
Przeczytaj inne:
670_primavista_FA0018Życie rodzinne |

Jak spędzić kreatywną Wielkanoc z dzieckiem?

Zamknij