Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies

Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Family Service

Objawy typowe dla infekcji dróg moczowych u dzieci

Objawy typowe dla infekcji dróg moczowych u dzieci

U młodszych dzieci dominują objawy ogólne takie jak utrata łaknienia, spadek wagi, apatia czy rozdrażnienie i gorączka,… czytaj dalej »

U młodszych dzieci dominują objawy ogólne takie jak utrata łaknienia, spadek wagi, apatia czy rozdrażnienie i gorączka, zatem trudniej jest zdiagnozować chorobę układu moczowego. Natomiast u niemowląt najczęściej pojawiającymi się objawami są wymioty, wolne stolce, zdarzają się również napady drgawek. Dlatego ważne jest obserwowanie częstości i sposobu oddawania moczu przez dziecko. Przy każdej krótkotrwałej gorączce u dziecka i przy każdym niedomaganiu niezbędne jest wykonanie badania moczu w laboratorium, a sam wygląd moczu wskazuje nieraz, że występują w nim nieprawidłowe składniki. 

Po okresie niemowlęcym coraz częściej możemy dowiedzieć się od dziecka o dolegliwościach miejscowych, związanych z układem moczowym (bóle przy oddawaniu moczu, bóle w okolicy nerek, bóle brzucha) lub poza wspomnianymi wyżej, zaobserwować takie objawy, jak skąpomocz, obrzęki, oddawanie moczu przerywanym strumieniem, mimowolne oddawanie moczu, wyciek ropny z cewki moczowej i zaczerwienienie ujścia zewnętrznego cewki. Dla właściwej oceny tych objawów należy pamiętać, że częstość oddawania moczu i ilość wydalanego na dobę moczu zmienia się w zależności od wieku, ilości wypitych płynów, nawodnienia dziecka i temperatury otoczenia. W prawidłowych warunkach dziecko wydala też mniej moczu w nocy niż w ciągu dnia. 

Skomentuj

Imię

Zobacz również

Przejdź do paska narzędzi
Przeczytaj inne:
2. miesiąc życia dziecka | Zdrowie niemowlaka |

Szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu watroby typu B (WZW typ B) w drugim miesiącu życia niemowląt

Zamknij