Strona główna » Niemowlę » Rozwój dziecka » Rozwój fizyczny » Oczami maluszka, czyli jak niemowlę widzi świat

Oczami maluszka, czyli jak niemowlę widzi świat

To, co widzi kilkutygodniowe dziecko, przypomina obraz oglądany przez zamarzniętą szybę. U tygodniowego dziecka ostrość widzenia jest 30 razy gorsza niż u dorosłego. Maluch najlepiej dostrzega to, co znajduje się w odległości 20-30 centymetrów od jego twarzy. Dość dobrze widzi kontrastowe zestawienia: czerń i biel, pod warunkiem, że wzory są duże.

W pierwszym okresie życia dla dziecka najatrakcyjniejsze są ilustracje w kontrastujących barwach, najlepiej czarno-białe. Uwagę noworodka przyciągają proste kształty i silnie skontrastowane powierzchnie. Badania wykazują, że najpierw patrzy on na miejsca styku kolorów, np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa wzrok po kształtach.

Na podstawie badań wywodzących się z psychologii rozwoju małego dziecka powstała seria trzech książeczek „Oczami maluszka”, której pomysłodawcą jest Magdalena Ladzińska, mama rocznej Mai. Każda z książek jest zestawem czarno-białych, specjalnie dobranych ilustracji przedstawiających przedmioty z najbliższego otoczenia maluszka: sztućce, owoce, pojazdy, zwierzęta.

Książeczki pozwalają dziecku poznawać świat , ale także pomagają nawiązać bliską więź między rodzicami a dzieckiem. Stwarzają okazję i poddają tematy do snucia opowieści. Pokazując niemowlakowi książeczki z serii „Oczami maluszka, rodzic stymuluje wzrok maluszka, ale i budzi jego zainteresowanie, gdyż oferuje mu zabawkę, która jest dostosowana do jego poziomu rozwoju.

Świat w oczach dziecka

„Powszechnie uważa się, że noworodki widzą obraz czarno – biały, nieostry, rozmyty. Ich widzenie jest peryferyjne, lepiej widzą to, co jest na skraju obrazu, niż w jego centrum, a najlepiej postrzegają przedmioty, jeśli są nie dalej niż 30 cm od ich twarzyczek. Tygodniowe niemowlę rozpoznaje wyraziste kolory, szczególnie wtedy, gdy są w kontrastowych zestawieniach. Podobno czerwień i zieleń widzą lepiej, niż np. niebieski. Niemowlęta chętnie patrzą na przedmioty o ostrych, wyraźnych krawędziach, ich uwagę przykuwa ruch powolny. Szybkie ruchy źle wpływają na postrzeganie przedmiotów. Miesięczny noworodek potrafi godzinami wpatrywać się np.. w szachownicę czarno – białą. Potrafi też odróżnić dwa przedmioty, jeśli nie znajdują się zbyt blisko siebie, inaczej zlewają mu się w jedno. Dobrze zauważa duże wzory, wyraźne kontury, nie spostrzega wszystkich kolorów, nie lubi silnego światła. W drugim miesiącu rodzice mają wrażenie, że dziecko nie tylko na nich patrzy, ale nareszcie widzi. Teraz warto zadbać o to, by maluch miał na czym zawiesić wzrok. Do szczebelków łóżeczka warto przymocować sznurek, a do niego przyczepić różne przedmioty. Powinny one wisieć w odległości około 20-25 cm od twarzy dziecka. Zdolność widzenia szczegółów wzrasta na tyle, że pod koniec trzeciego miesiąca maluch umie dostrzec oczy już różne przedmioty. W tym czasie niemowlę potrafi już wyciągać ręce ku przedmiotom i mocno chwytać to, co trafi do rączki. W czwartym miesiącu dziecko staje się wrażliwe na kolory i różne odcienie szarości. Zaczyna rozróżniać także barwy pastelowe czy złamane. Dzieci lubią patrzeć na czarnobiałe proste kształty bo je dobrze widzą. Bardzo dobrze jest pokazywać im je bo to zdecydowanie rozwija ich koncentrację, wyobraźnię i tym samym rozwój psychiczny”.

dr nauk medycznych Bożena Kociszewska-Najman – ordynator Oddziału Neonatologii I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie pediatrii oraz neonatologii.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki