Drugi miesiąc

Drugi miesiąc życia to czas przechodzenia od okresu noworodkowego do wczesnego niemowlęctwa. Podstawowe fizjologiczne procesy adaptacyjne zakończyły się. Dziecko coraz lepiej przystosowuje się do samodzielnego życia.
Skóra stała się gładsza, odporniejsza, naskórek pogrubiał i znacznie mniej się złuszcza. Tkanki podskórnej wyraźnie przybywa – kształty niemowlęcia zaokrąglają się. Pępek – miejsce po odpadniętej pępowinie – pokrył się naskórkiem, wciągnął do środka, chowając się częściowo pod fałdem skóry brzucha.

Pojemność żołądka zwiększyła się, zaś dzięki coraz doskonalszej umiejętności silnego i efektywnego ssania, dziecko potrafi już zaspokoić głód na dłużej tak, że przynajmniej jedna w czasie doby przerwa między karmieniami trwa 3-4 godziny. Nadal jednak najczęściej nie jest jeszcze ustalony rytm karmienia i zdarzają się takie okresy, kiedy maluch domaga się bardzo częstego przystawiania do piersi, nawet co kilkanaście minut. Zwiększone zagęszczenie moczu i większa pojemność pęcherza moczowego pozwalają na rzadsze oddawanie moczu – jednak zmiana ta często nie jest jeszcze zauważona przez otoczenie dziecka.

Zwiększa się też masa i siła mięśni – dziecko staje się bardziej ruchliwe. Wykonuje nadal wiele bezcelowych ruchów rękami i nogami. Jeszcze nie potrafi zmienić pozycji ciała. Gdy położysz je na brzuchu, unosi głowę oraz zaczyna unosić ramiona. Uniesienie główki, zwłaszcza z oparciem się na ramionach, jest dla tak małego dziecka dużym wysiłkiem i zdarza się, że jego główka bezwładnie opada. Z tygodnia na tydzień obserwować jednak będziesz wydłużanie się czasu utrzymywania uniesionej główki. Będziesz również mogła obserwować unoszenie wraz z główką górnej części klatki piersiowej i opieranie się na przedramionach. Piąstki są już coraz rzadziej zaciśnięte.

Trzeci miesiąc życia

Trzeci miesiąc, kończący pierwszy kwartał życia, to dalszy ważny etap w rozwoju dziecka.
Przez ten czas poczyniło już ono znaczne postępy w poznawaniu swojego otoczenia, jak i zaczęło poznawać siebie. Używa do tego celu zmysłów dotyku, węchu, wzroku, słuchu i smaku.

Nie ma jeszcze możliwości przemieszczania się z miejsca na miejsce, nie potrafi mówić, ani nie rozumie znaczenia słów, za to bardzo dobrze rozróżnia intonacje głosu i na widok uśmiechniętej twarzy odpowiada pełnym uśmiechem.
Jest radosne, słoneczne, śmieje się całą buzią, wykonuje z radości wiele trzepoczących, bezładnych ruchów, ale zaczyna też świadomie sięgać do zawieszonych nad łóżeczkiem zabawek, stara się uchwycić opadające włosy matki, czy włożyć paluszki do jej oczu, ust lub nosa, ciągnie za brzeg kocyka, ręcznika, prześcieradła.
Z wielką uwagą zaczyna przyglądać się swoim rączkom. Odkrywa, że dłonie można złączyć, włożyć do buzi, albo wykonać szereg ruchów trzymaną w nich grzechotką. Odprowadza wzrokiem odchodzącą matkę. Lepiej skupia wzrok i wodzi nim za pokazywanymi przedmiotami. Pod koniec trzeciego miesiąca odwraca główkę w kierunku przedmiotów, które przyciągną jego uwagę. Potrafi je śledzić dość długo. Położone na brzuszku pewnie trzyma uniesioną główkę i górną część klatki piersiowej, opierając się na przedramionach. Rozgląda się wówczas z zainteresowaniem. Jeżeli z leżenia na pleckach podciągamy dziecko za rączki do pozycji siedzącej, przez dłuższą chwilę utrzymuje sztywno główkę. Nadal krzykiem obwieszcza swoje potrzeby i niewygody, takie jak głód, pragnienie, mokrą pieluchę i inne dolegliwości, ale też umie zademonstrować swój smutek i ból płacząc łzami, a nawet żałośnie łkając. W dalszym ciągu wydaje gardłowe dźwięki zwane gruchaniem, niekiedy udaje mu się głośno i dźwięcznie zaśmiać. Okresy czuwania zaczynają się wydłużać. Dziecko wybudza się nie tylko do karmienia, ale również po to, aby poruszać się, rozglądać, uśmiechać i gruchać. Coraz częstsze są chwile, kiedy w skupieniu obserwuje otoczenie i próbuje bawić się samo. Staraj się wówczas nawiązać z nim kontakt, mówiąc do niego lub nucąc jakąś miłą melodię. Pozwól mu jednak, aby zapewnione o Twojej bliskiej obecności, mogło pobyć samo.
W końcu trzeciego miesiąca dziecko waży już prawie 5 kg i ma około 60 cm wzrostu. W karmieniu nie zachodzą jeszcze żadne zmiany. Nadal powinno być karmione wyłącznie piersią. Zwykle rytm karmienia jest już ustalony. Wydłuża się przerwa nocna, a i jedna z przerw w ciągu dnia jest dłuższa i może wynosić ponad trzy godziny. Najlepiej, jeśli możemy ją wykorzystać na spacer.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki