Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Podróżowanie w ciąży – tak czy nie?

Podróżowanie w ciąży – tak czy nie?

Zima w pełni. Amatorzy sportów zimowych i wędrówek po górach już niecierpliwie odliczają dni do wyjazdu. Niektórzy z nas marzą o wyjeździe do ciepłych krajów, a jeszcze inni chcą zabrać dzieci na ferie zimowe. A co jeżeli jesteś w ciąży i chcesz zmienić otoczenie na kilka dni? Czy musisz wystrzegać się jakichkolwiek wyjazdów? Czy są miejsca, do których nie powinnaś jechać? Czy masz zrezygnować z podróży samolotem i przesiąść się w pociąg? Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podróżując w ciąży.

Po pierwsze – uzgodnij wyjazd z lekarzem

Zanim zdecydujesz się na podróż, umów się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego. On wie najlepiej, jak przebiega Twoja ciąża i czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu. W przypadku komplikacji, takich jak przodujące łożysko czy skracająca się szyjka macicy, zdecydowanie odradzi Ci wojaże. Lekarz weźmie też pod uwagę etap ciąży, na którym jesteś. Jeśli stwierdzi, że krótki wyjazd Ci nie zaszkodzi, możesz dopytać go o przygotowania i rzeczy, które koniecznie powinnaś ze sobą zabrać.

Który etap ciąży jest najlepszy na podróżowanie?

Eksperci mówią, że optymalny czas na podróżowanie dla kobiety w ciąży to drugi trymestr. Dlaczego? Kobieta czuje się wtedy lepiej, jest mniejsze ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Z kolei w pierwszym trymestrze ryzyko poronienia jest wyższe, u większości kobiet występują także poranne mdłości. W trzecim trymestrze ciąży musimy się liczyć z ryzykiem nadciśnienia i przedwczesnego porodu. Pamiętajmy jednak, że u każdej kobiety ciąża może przebiegać nieco inaczej. Dlatego jeśli w pierwszym trymestrze czujesz się doskonale, a lekarz nie widzi przeciwwskazań do krótkiej podróży, nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszyć w drogę.

Uważnie wybierz kierunek

Ciąża to nie jest najlepszy moment na podróż w bardzo egzotyczne, a przy tym niebezpieczne dla zdrowia miejsca. Wyprawa do Afryki, Indii czy Laosu musi więc poczekać. Jeżeli wyjazd wymaga zrobienia szczepień na takie choroby, jak malaria, tyfus, żółta febra czy polio – musisz o nim zapomnieć, ponieważ kobiet w ciąży nie wolno szczepić na te choroby.

Wybierając kierunek miej na uwadze dobro swoje i dziecka. Upewnij się więc, że tam gdzie jedziesz jest opieka zdrowotna na bardzo dobrym poziomie. Nie jedź w miejsca, w których podróżnym zaleca się unikanie wody pitnej i jedzenia świeżych warzyw czy owoców – choroby żołądka są tam murowane. Lepsza będzie więc Hiszpania lub Portugalia niż Egipt czy Tunezja. Dodatkowo w krajach Unii Europejskiej będziesz mogła skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą przed wyjazdem powinnaś wyrobić w placówce NFZ w swojej miejscowości.

Wybierając kierunek pomyśl też o pogodzie i aktywnościach, które będziesz mogła wykonywać na miejscu. Wystrzegaj się upałów i podróży w miejsca położone na dużych wysokościach. Jeśli jedziesz w góry, nastaw się raczej na spacery i relaks w basenie niż jazdę na nartach.

Gdy wybrałaś już najlepszy kierunek, koniecznie zrób listę najbliższych poradni i szpitali, do których będziesz mogła zgłosić się po pomoc, a w telefonie zapisz numery do tych placówek. Zabierz też ze sobą kartę ciąży i wyniki badań.

Jaki środek transportu wybrać?

Kierunek mamy już wybrany, czas podjąć decyzję odnośnie środka transportu. Tutaj kierujemy się przede wszystkim trzema czynnikami: bezpieczeństwem, czasem i komfortem podróży. Sprawdźmy plusy i minusy najbardziej popularnych środków transportu.

Samolot

Największym plusem podróżowania samolotem jest krótki czas podróży. Dla kobiety w ciąży optymalna długość lotu to nie więcej niż 2-3 godziny. Pamiętajmy jednak, że do tego czasu trzeba doliczyć dojazdy na lotnisko i z lotniska, a także długi czas oczekiwania na lot.

Jak już wspominaliśmy, podróżowanie jakimkolwiek środkiem transportu nie jest wskazane w zaawansowanej ciąży. Po pierwsze, jest większe ryzyko wcześniejszego porodu. Po drugie, zmiany ciśnienia w samolocie mogą doprowadzić do wypłynięcia płynu owodniowego. Zdecydowanie nie można latać samolotem po 36. tygodniu ciąży lub w przypadku komplikacji.

Aby ulżyć sobie w czasie podróży samolotem, zadbaj o jak największą ilość miejsca na nogi. Ubierz się w wygodną, przewiewną odzież i co ok. pół godziny rozprostuj nogi. Staraj się też jak najczęściej ruszać stopami, zaciskać i rozluźniać mięśnie łydek, zginać i prostować kolana.

Samochód

2-3 godzinna podróż samochodem nie powinna być męcząca dla kobiety ciężarnej. Warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze – zapnij pasy! Zapomnij o fałszywych przekonaniach, które krążą na ten temat w sieci i zrób to dla bezpieczeństwa swojego i dziecka. Aby prawidłowo zapiąć pas, jego górny odcinek umieść między piersiami, tak by szedł w górę przy obojczyku, a dolny oprzyj na biodrach. W sprzedaży są specjalne adaptery do pasa, które ułatwią odprowadzenie go w kierunku bioder.

Jeżeli jest to możliwe, usiądź na tylnym siedzeniu. Jest bezpieczniejsze niż siedzenie z prawej strony kierowcy. W czasie jazdy rób postoje na rozprostowanie kości, toaletę, czy małą przekąskę. Odrobina ruchu poprawi krążenie krwi, a częste korzystanie z łazienki zmniejszy ucisk na pęcherz.

Pociąg

Pociąg ma wiele plusów: jest bezpieczny i wygodny, ponieważ pozwala na swobodę ruchów, częste spacery i odpoczynek. Ale jest też druga strona medalu: długi czas podróży, duże ryzyko opóźnień oraz utrudniony dostęp do pomocy medycznej w razie zagrożenia.

Pociągi często się spóźniają i może się zdarzyć, że staną w szczerym polu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, a w razie konieczności także dostępu do usług medycznych. W pociągu może być też bardzo tłoczno, szczególnie w szczycie sezonu.

Autokar

Zdecydowanie nie jest to przyjazny środek transportu dla kobiety w ciąży. Podróż trwa dłużej niż samochodem i jest mniej komfortowa. Siedzenia są ustawione ciasno, nie ma wystarczająco dużo miejsca na nogi, a łazienka (o ile w ogóle jest na pokładzie), jest delikatnie mówiąc bardzo kompaktowa. Często łazienki w ogóle nie ma, a podróżni muszą czekać na postój na stacji benzynowej, gdzie ustawiają się w długim ogonku do toalety. Poza tym w autokarze często brak odpowiedniej wentylacji, a kobiecie w ciąży mogą przeszkadzać drgania podczas podróży.

Jeśli musisz wybrać się w podróż autokarem, dopilnuj tego, by była jak najkrótsza (kurs ekspresowy) i usiądź pośrodku pojazdu, gdzie będą najmniejsze drgania. Wybierz też komfortowy autokar z toaletą na pokładzie, a na czas podróży załóż podkolanówki antyżylakowe, które zapobiegną powstawaniu zakrzepów.

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona