Kobieta z jabłkiem w dłoni w kuchni

W trzynastym tygodniu ciąży prawdopodobnie zaczniesz wreszcie czuć się dobrze i warto z tego skorzystać. Skorzystaj z naszych dobrych rad i ciesz się drugim trymestrem.

Między 13. a 17. tyg. czeka Cię tzw. test potrójny (na poziom AFP, beta hCG i estriol we krwi) – jest to bezpieczny test diagnostyczny, który określa prawdopodobieństwo wady genetycznej u płodu. Jeśli jest ono duże, zleca się dodatkowe badania: USG genetyczne, a czasem amniopunkcję.

Dbaj o siebie, ale z rozsądkiem

Nie wszystkie zabiegi kosmetyczne czy upiększające są w ciąży dozwolone. Powinnaś jednoznacznie zrezygnować z solarium, zabiegów laserowych, mikronakłuwania czy wybielania zębów. Wbrew pozorom farbowanie włosów nie jest jednak uważane za niebezpieczne – nawet jeśli stosujesz farby rozjaśniające.

Nie rezygnuj wręcz z ładnej fryzury czy makijażu. Wraz z poprawą samopoczucia wróci Ci ochota na spotkania towarzyskie i seks, więc korzystaj do woli. Śmiech, pozytywne przeżycia, bliskość z innymi ludźmi to suplementy, których znaczenie trudno jest przecenić.


Sprawdź, kiedy seks w ciąży jest bezpieczny, a kiedy niekoniecznie: https://niebieskiepudelko.pl/seks-w-okresie-ciazy/


W ramach dbania o siebie powinnaś już rozpocząć ćwiczenia dna macicy, które nie tylko lepiej przygotują Cię do porodu, ale zapobiegną komplikacjom takim jak nietrzymanie moczu. Możesz je wykonywać podczas siedzenia przy komputerze lub leżenia w łóżku: zaciskaj mięśnie odbytu, pochwy i cewki moczowej i staraj się kilka sekund utrzymać napięcie. Idealnie jest ćwiczyć codziennie, nawet w dwóch seriach – nie bój się, dziecku w żaden sposób tym nie zaszkodzisz, a sobie możesz wydatnie pomóc!

Dieta na 13 tydzień ciąży

Potrzebujesz teraz 27 mg żelaza dziennie. Najbogatszym źródłem tego pierwiastka jest chude, czerwone mięso, w tym zwłaszcza wołowina i wątróbka. Sporo żelaza, choć w nieco mniej przyswajalnej postaci, zawierają również suszone na słońcu (niesiarkowane) owoce (figi, morele), chleb pełnoziarnisty, kiełkujące nasiona i ziarna, buraki, brokuły, wodorosty, warzywa liściaste. Pamiętaj, że żelazo wchłania się tylko w towarzystwie witaminy C.  Znajdziesz ją w ogórkach kiszonych, brokułach, brukselce, soku z czarnej porzeczki oraz z pomarańczy. Bądź ostrożna z suplementami – dawka powyżej 45 mg żelaza uważana jest za toksyczną!

 

Zestaw produktów reprezentujących zbilansowaną dietę

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona