Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies

Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Family Service

Przyczyny zakażeń układu moczowego u dzieci

Przyczyny zakażeń układu moczowego u dzieci

Zakażenia nerek i dróg moczowych są po zakażeniach układu odde­chowego drugą co do częstości grupą zakażeń narządowych… czytaj dalej »

Zakażenia nerek i dróg moczowych są po zakażeniach układu odde­chowego drugą co do częstości grupą zakażeń narządowych u dzie­ci. Po okresie niemowlęcym zaznacza się tu wyraźna przewaga za­chorowalności dziewcząt nad chłopcami, co tłumaczy się odrębnoś­cią anatomiczną dróg moczowych wśród obu płci. Również wady rozwojowe układu moczowego należą do najczęstszych wad wrodzo­nych. Częstość ich występowania ocenia się na 1—2°/o wśród ogółu populacji dziecięcej. Nerki dziecka są proporcjonalnie bardziej ob­ciążone pracą i bardziej wrażliwe na działanie różnych czynników szkodliwych niż nerki dorosłego. Dlatego też u dziecka łatwiej niż u dorosłego dochodzi do ostrych procesów chorobowych umiejscowionych w nerkach lub poza nerkowo.

Czynnikami sprzyjającymi wywoływaniu infekcji układu moczowego są głównie zakażenia bakteryjne. Ponadto czynniki toksyczne, a wśród nich przede wszystkim zatrucia chemiczne, zatrucia polekowe i zatrucia endogenne, tj. powstałe wskutek zaburzeń przemiany materii. Obydwa czynniki mają znaczenie na powstawanie chorób układu moczowego jeszcze w życiu pło­dowym, jak i w powstawaniu chorób nabytych po urodzeniu. Rzadziej występują tu choroby dziedziczne. Wady wrodzone układu moczowego powodują zwykle mniejsze lub większe zaburzenia w przepływie moczu bądź też w in­ny sposób sprzyjają występowaniu zakażeń układu moczowego. Długo trwające, nie leczone zmiany zapalne w nerkach i drogach moczowych, wywołane zakażeniem, mogą z kolei nasilić zakłócenia czynnościowe układu moczowego i doprowadzić stopniowo do ni­szczenia zdrowego miąższu nerek. Przyczyną zakażeń układu mo­czowego są najczęściej: pałeczka okrężnicy, pałeczka odmieńca, pa­łeczka Klebsiella i pałeczka ropy błękitnej oraz paciorkowce jeli­towe (enterokoki), rzadziej gronkowce i paciorkowce o hemolizie typu beta.

 

Skomentuj

Imię

Zobacz również

Przejdź do paska narzędzi
Przeczytaj inne:
670_Children-role-playing-as-doctorsZdrowie dziecka |

Czy każde pojawienie się gorączki u małego dziecka wymaga interwencji lekarza?

Zamknij