Strona główna » Przed ciążą » Płodność » Jak rozpoznać ciążę » Testy ciążowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Testy ciążowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć

test ciążowy

Czy antykoncepcja zawiodła? Czy udały się nam w końcu starania o dzidziusia? Testy ciążowe pozwalają szybko odpowiedzieć na dręczące nas pytania.

Już ponad 3000 lat temu Egipcjanki siusiały na ziarna pszenicy lub jęczmienia, aby dowiedzieć się, czy są w ciąży. Ponoć przyspieszone kiełkowanie miało oznaczać macierzyństwo. Co ciekawe, współczesne badania naukowe sugerują, że ten „test” mógł być nawet w 70-85% akuratny. W średniowieczu wierzono z kolei, że mocz ciężarnej powoduje natychmiastowe rdzewienie gwoździ czy przebarwianie się liści. Mocz jak widać, zawsze był i do dziś pozostał, kluczem do deszyfracji stanu odmiennego.

Dlaczego testuje się mocz ciężarnych?

W 1927 r. dwóch niemieckich naukowców wstrzyknęło mocz kobiety w ciąży niedojrzałej samiczce myszy. Spowodował on nagły wzrost jajników i produkcję jajeczek. Nerki filtrując krew, wychwytują z niej bowiem także hormony, które spełniły już swoją rolę. Mowa przede wszystkim o gonadotropinie kosmówkowej (hCG), wydzielanej przez zapłodnione jajeczko w celu przygotowania macicy do ciąży. W organizmie kobiety niebędącej w ciąży nie ma hCG, więc wykrycie go w moczu świadczyć musi o udanym poczęciu.

Rodzaje testów ciążowych

Obecnie istnieją dwie podstawowe metody wykrywania ciąży: badanie krwi i badanie moczu. To pierwsze analizuje poziom hCG bezpośrednio w krwioobiegu, więc jest najbardziej niezawodne i precyzyjne. Co więcej, na podstawie ilości wykrytego hormonu dość skutecznie potrafimy określić, który to tydzień ciąży! Badania krwi wykonuje się oczywiście w laboratorium.

Badania moczu dają nam natomiast komfort przeprowadzenia testu samodzielnie, w domu, bez konieczności powiadamiania kogokolwiek. Wyróżniamy tutaj trzy podstawowe rodzaje testów:

  • testy płytkowe – wymagają zebrania moczu do oddzielnego czystego pojemnika i naniesienia kropli na specjalne pole testu;
  • testy strumieniowe – mają postać tuby, którą wkłada się bezpośrednio pod strumień moczu;
  • testy paskowe – tak, jak w przypadku testów płytkowych, mocz zbiera się w pojemniczku, po czym zanurza w nim test do określonego poziomu.

Jak wykonać test w domu?

Testy ciążowe do samodzielnego przeprowadzenia w domu są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy. Na opakowaniu znajdziemy zawsze dokładną instrukcję postępowania, której warto starannie przestrzegać, aby uzyskać wiarygodny wynik. Przede wszystkim więc poleca się wykonywać test rano, najlepiej z pierwszego moczu po nocy – jest on najbardziej skoncentrowany, więc poziom ewentualnego hCG jest najłatwiejszy do wykrycia. Jeśli musimy zebrać mocz do pojemniczka, należy przygotować sobie czystą szklankę lub słoik i umieścić pod sobą w toalecie.

Po nasączeniu testu odpowiednią ilością moczu należy odczekać czas wskazany przez producenta (zwykle od 30 sekund do 1 minuty) i odczytać wynik. Najczęściej spotykane testy posiadają okienko z miejscem na dwa paski: jeden, kontrolny, powinien pojawić się zawsze, jeśli badanie przeprowadzono prawidłowo; drugi jest świadectwem ciąży. Tylko dwa paski mogą być interpretowane jako pozytywny wynik testu.

Pamiętaj jednak, że:

  • są testy, w których pozytywny wynik oznaczony jest inaczej, np. plusem;
  • słabo widoczna druga kreska może świadczyć o ciąży – test warto powtórzyć po 48 godzinach.

Kiedy można wykonać test ciążowy?

Ogromna większość producentów sugeruje wykonywać test ciążowy w pierwszym dniu miesiączki, która się nie pojawiła. W przypadku, że data ta jest trudna do ustalenia, sugeruje się testowanie nie wcześniej niż 21 dni od daty współżycia bez zabezpieczenia. Najbardziej wrażliwe preparaty obiecują jednak wykrywanie hCG już 7-8 dni po zapłodnieniu.

Czy testy ciążowy może być fałszywie negatywny?

Może zdarzyć się tak, że wynik testu jest negatywny, mimo, że doszło do zapłodnienia. Dzieje się tak najczęściej z powodu:

  • zbyt wczesnego przeprowadzenia testu;
  • użycia zbyt rozcieńczonego moczu;
  • nieprzestrzegania instrukcji badania.

Jeżeli więc mimo negatywnego wyniku testu, nie masz nadal miesiączki, a odczuwasz symptomy ciążowe, wykonaj test ponownie, nie wcześniej jednak niż po 48 godzinach. Jeśli dwa testy były negatywne, a menstruacja wciąż się nie pojawia, należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Czy testy ciążowy może być fałszywie pozytywny?

Rzadko, ale zdarza się, że wynik testu jest pozytywny, ale kobieta nie jest naprawdę w ciąży. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy:

  • niedawno poroniłaś lub miałaś zabieg usunięcia ciąży;
  • przyjmujesz leki pobudzające płodność;
  • doszło do zapłodnienia, ale jajeczko nie zdołało zagnieździć się w macicy;
  • wynik testu został odczytany zbyt późno lub pozostawiono go w moczu na zbyt długi okres czasu;
  • cierpisz na takie problemy jak cysty jajników, choroby nerek, infekcje dróg moczowych, zaburzenia przysadki mózgowej czy nowotwory.

Uwaga! Pozytywny wynik testu pojawia się również w przypadku ciąży pozamacicznej, która co do zasady nie kończy się urodzeniem dziecka.

 

Instagram
Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona