karmienie dziecka w pierwszym miesiącu

Materiał opracowany na podstawie aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowanych w czasopiśmie „Pediatrics” i „Standardy Medyczne” oraz najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego odnośnie profilaktycznego podawania witaminy K noworodkom.

Pierwszy miesiąc życia dziecka to ogromny sprawdzian dla rodziców. To naturalne, że niepokoicie się o swoje maleństwo i chcecie zadbać o nie jak najlepiej. Aby ułatwić Wam to zadanie, zebraliśmy w artykule najbardziej aktualne zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Dowiecie się, czym i jak często karmić Wasze maleństwo w 1. miesiącu życia oraz jakich dawek witamin potrzebuje w tym okresie.

Karmienie naturalne w żywieniu noworodka

Eksperci zalecają, by przez pierwsze 6. miesięcy życia niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki – oczywiście o ile nie ma przeciwwskazań natury zdrowotnej. Oznacza to, że w tym czasie maluszek powinien otrzymywać jedynie pokarm kobiecy, który zawiera wszystkie składniki, jakich jego organizm w tym czasie potrzebuje. Nie uzupełniajmy „jadłospisu” niemowlęcia innymi płynami, takimi jak woda, soki czy sztuczne mieszanki. Jedynym wyjątkiem są witaminy, o których szerzej piszemy w dalszej części artykułu lub ewentualne leki.

Jak często karmić dziecko piersią? Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, powinnyśmy robić to tak często, jak dziecko tego potrzebuje – jest to tak zwane karmienie „na żądanie”. Dziecko samo decyduje, jak dużą porcję pokarmu zje i kiedy jest głodne. Przygotujmy się na to, że w 1. miesiącu niemowlę będzie domagało się pokarmu bardzo często. Z czasem pory posiłków staną się bardziej unormowane. Więcej przeczytasz tutaj > jak często karmić naturalnie

Niemowlęta karmione mlekiem mamy robią kupkę nawet do 10 razy na dobę, bardzo często tuż po posiłku. Pod koniec pierwszego miesiąca życia ilość stolców maleje i stają się coraz gęstsze, ponieważ stopniowo zanika siara w mleku mamy. Dobra wiadomość jest taka, że u maluszka karmionego wyłącznie piersią rzadko występują biegunki lub zatwardzenia. To zasługa probiotyków i składników w mleku mamy, które ułatwiają trawienie laktozy i wspomagają funkcjonowanie jelit.

Karmienie sztuczne w pierwszym miesiącu

Nie zawsze karmienie piersią jest możliwe lub wskazane ze względów zdrowotnych. Po pierwsze, mamom zdarzają się problemy z laktacją. Po drugie, stan zdrowia kobiety może nie pozwalać jej na karmienie maluszka własnym pokarmem. Jest tak np. w przypadku stanu zapalnego piersi, gruźlicy, zakażenia HIV lub przyjmowania przez mamę niektórych leków. Wówczas na ratunek przychodzą mleka modyfikowane, czyli tzw. produkty mlekozastępcze.

Jakie mleko wybrać? W 1. miesiącu życia zaleca się mleko modyfikowane tzw. początkowe oznaczone cyfrą 1. Jego skład uwzględnia potrzeby żywieniowe dziecka w tym okresie życia i zaspokaja jego zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Mleko zawsze przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że mieszanki nie są sterylne, dlatego świeżą porcję mleka musimy przygotowywać bezpośrednio przed karmieniem, a jego pozostałości wyrzucić i nie wykorzystywać po raz kolejny. Nie można także przechowywać gotowych mieszanek w termosach ani podgrzewaczach do butelek.

Jak często karmić dziecko? Przez pierwszy miesiąc życia niemowlę powinno dostawać pokarm od 6 do 8 razy na dobę, często także w nocy. Wielkość jednej porcji pokarmu to od 90 do 110 ml mleka.

Organizm dziecka trudniej przyswaja mleko modyfikowane niż mleko matki. Stąd u dzieci karmionych w ten sposób przemiana materii jest nieco wolniejsza. Co za tym idzie, kupki pojawiają się rzadziej, do 4 razy na dobę.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostnego dziecka. Naturalnie wytwarza się ona w skórze pod wpływem słońca. Polska, ze względu na swoje położenie, nie może się pochwalić dużą ilością dni słonecznych w ciągu roku. Dlatego też w naszej szerokości geograficznej konieczna jest suplementacja witaminy D u dzieci. Przez pierwszych 6. miesięcy życia niemowlęta, niezależnie od sposobu karmienia, powinny dostawać 400 IU (10 µg) witaminy D na dobę.

Witamina K

Witamina K pozwala utrzymać prawidłowe stężenie czynników krzepnięcia krwi. Jej niedobór, szczególnie u noworodków i niemowląt, jest bardzo groźny i może prowadzić do zagrażających życiu dziecka krwotoków.

UWAGA! W 2016 r. weszły w życie nowe wytyczne odnośnie podawania witaminy K noworodkom i niemowlętom:

  • Każdy noworodek po urodzeniu profilaktycznie powinien otrzymać witaminę K:
    • 1 mg drogą domięśniową lub
    • 2 mg drogą doustną
      Podanie witaminy K domięśniowo jest bardziej skuteczne. Witaminę podaje się doustnie tylko w przypadku braku zgody rodziców na podanie domięśniowe. Są przypadki, gdy podanie doustne jest niewskazane – np. u wcześniaków lub noworodków z cholestazą. Odmowa podania witaminy K przez rodziców jest zapisana w dokumentacji medycznej i wiąże się z wysokim ryzykiem późnej choroby krwotocznej
  • Noworodki karmione wyłącznie piersią wymagają dalszej suplementacji witaminy K. Jest tak dlatego, ponieważ mleko mamy nie ma wystarczającej dawki witaminy K, by pokryć dzienne zapotrzebowanie noworodka i niemowlęcia
    • Dzieci urodzone o czasie i do 34. tygodnia ciąży – 150 µg/dobę, od 15. dnia życia do końca 3. miesiąca życia
    • Wcześniaki sprzed 34. Tygodnia ciąży – 25 µg/dobę od 15. dnia życia do końca 3. miesiąca życia
  • Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym nie wymagają podawania witaminy K poza jednorazową dawką po porodzie

Pierwszy miesiąc minie szybko, sprawdź też nasz artykuł o żywieniu dziecka w 2, 3 i 4 miesiącu życia.

Instagram

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki