Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce w sprawie Cookies

Nie pokazuj więcej tego powiadomienia
Family Service

7 rad na dziewiąty miesiąc życia dziecka

Dobre rady na wpólny czas


Pamiętaj o dobroczynnym wpływie muzyki na Twojego malucha. Może przy niej bawić się, zasypiać i odpoczywać. Obserwuj… czytaj dalej »

 1. Pamiętaj o dobroczynnym wpływie muzyki na Twojego malucha. Może przy niej bawić się, zasypiać i odpoczywać. Obserwuj go uważnie. Jeśli daje sygnał, że wszystko mu przeszkadza, zadbaj o ciszę w domu i nie odtwarzaj muzyki zbyt głośno. Warto wiedzieć, że dźwięki o wyższej częstotliwości pobudzają mózg i rozluźniają ciało. Maluch słuchający muzyki uczy się harmonii i piękna. Muzyka budzi jego emocje. Każde dziecko jest gotowe do poznawania dźwięków i bawienia się nimi. Twój maluch urodził się z bardzo dobrym słuchem muzycznym. Warto więc rozwijać jego muzyczną wrażliwość.
   
 2. Wykorzystaj w zabawie ze swoim dzieckiem tzw.  „wierszyki na dziecięce masażyki”. Takie masażyki bardzo przyciągają uwagę dziecka. Dzięki nim uspokaja się i bardziej koncentruje na sobie i na swoim ciele. Taka zabawa daje ukojenie, poczucie jeszcze większej miłości i bezpieczeństwa, jest powodem do radości i do śmiechu, pozwala na budowanie i wzmacnianie miłości. Twój maluch czuje wtedy, że jest w centrum Twojej uwagi i w bliskim kontakcie fizycznym z Tobą, a Twoich ramion i tulenia potrzebuje najbardziej. Dobrym momentem do takich zabaw może być czas przed snem lub chwila w ciągu dnia, kiedy chcesz pocieszyć Twojego zasmuconego szkraba. Te zabawy ważne są z jeszcze jednego powodu, Twoje dziecko uważnie słucha tego, co recytujesz i jednocześnie czuje dotyk Twoich palców na swoich plecach lub brzuszku.

  Oto propozycje takich wierszyków
  Dopasuj  swój dotyk do treści tekstu wykorzystując swoją inwencję i wyobraźnie, „postukując”, „poklepując”, „ugniatajac”, „wałkując” i „łaskocząc” ciałko Twojego malucha.

  „Rzeczka”Tu płynęła rzeczka
  Idzie pani na szpileczkach
  Tu stąpały słonie i biegały konie
  Wtem przemknęła szczypaweczka
  Zaświeciły dwa słoneczka
  Spadł drobniutki deszczyk
  Czy przeszedł cię dreszczyk?
   

 3. W zabawie z maluchem naśladuj głosy wydawane przez zwierzęta, maszyny lub przedmioty. Maluch lepiej te dźwięki zapamięta, kiedy będzie miał okazję zobaczyć pieska, ptaszka, a także tykający zegar czy hałasujący samochód lub pociąg.
   
 4. Regularnie czytaj swojemu maluchowi książeczki, pokazuj narysowane w nich proste obrazki. A może w prezencie urodzinowym przygotujesz dla swojego szkraba wykonaną własnoręcznie pierwszą książeczkę. Wystarczy tylko sfotografować siebie i innych członków rodziny i oczywiście Twojego bobasa, a może także kilka zabawek, które zwykle towarzyszą twoim zabawom z maluchem. Zdjęcia można powiększyć i usztywnić folią a potem spiąć razem by miały formę książeczki. Jeśli jeszcze podpiszesz każde zdjęcie dużymi, drukowanymi literami to stworzysz samodzielnie najprawdziwszą pomoc edukacyjną dla Twojego dziecka. Maluch będzie mógł do woli przewracać kartki, dotykać je a także smakować (a to uwielbia przecież teraz robić). Folia skutecznie zabezpieczy zdjęcia przed zabrudzeniem.
   
 5. Organizując zabawę swojemu maluchowi nie dawaj mu zbyt wielu zabawek na raz. Jeśli będzie ich za dużo spowodują bałagan nie tylko w pokoju, ale także w małej dziecięcej główce. Maluch potrzebuje czasu na skoncentrowanie się na jednym przedmiocie i na samodzielne jego odkrywanie.
   
 6. Jeśli Twój bobas pełza lub raczkuje ułatw mu poruszanie się po podłodze, dywanie, między krzesłami. Niech uczy się samodzielnie choć pod Twoim czujnym okiem pokonywać przeszkody. Dzięki temu czuje i dotyka tego, co miękkie i twarde, szorstkie i gładkie, lekkie i ciężkie, ciepłe i zimne. Poznaje różnorodne faktury. Sprawdza wszystko swoim brzuszkiem kiedy pełza, rączkami i kolanami kiedy raczkuje a także paluszkami kiedy namiętnie wkłada je do buzi, sprawdzając czy wszystko w niej jest na właściwym miejscu.

  Zapamiętaj: Twój maluch uczy się przez praktyczne wykonywanie danej czynności. Uczy się pełzać pełzając, chodzić chodząc. Za każdym razem kiedy robi coś nowego, w jego mózgu tworzy się nowa ścieżka, po której przepływają impulsy nerwowe.

  POZWÓL WIĘC SWOJEMU MALUCHOWI BYĆ PRAWDZIWYM ODKRYWCĄ.
   

 7. Baraszkuj ze swoim brzdącem. Turlaj, kołysz w ramionach, podrzucaj na swoich kolanach. Tulcie się do siebie jak najwięcej. Dzięki takim zabawom dajesz maluchowi nie tylko dobry dotyk, ale także pobudzasz jego zmysł równowagi. Ważnym jest, żeby ta zabawa dawała radość.

Komentarze [3]

 • Ewa napisała 10.02.2016 20:08:

  Mój maluch uwielbia książeczki. Idę drukować zdjęcia :) Porady wspaniałe

 • Marta napisała 20.10.2014 22:57:

  miło sie czyta…. chyba obudze szkrabka, by sie poprzytulac:)

 • Ania napisała 03.09.2014 21:38:

  Super rady

Skomentuj

Imię

Przejdź do paska narzędzi
Przeczytaj inne:
fotolia_67735281_s0Poród |

Co spakować na porodówkę? Darmowa lista do wydruku!

Zamknij